Aranan Kelime
Teklif Talebi
SoftwareAG'den Haberler
Haberler
Neden Süreç Yönetimi, Neden ARIS?
İş süreçlerinin modellenmesi ve yönetimi işimizin mevcut durumda nasıl yapıldığını göstermektedir. Süreç yönetimi terminolojisinde bu durum As-is olarak ifade edilmektedir.
BRISA ARIS'i tercih etti

BRISA, Süreç Zekası Uygulamaları İçin ARIS'i Tercih Etti

Published by Dijital Dönüşüm on 27 Temmuz 2015

Brisa, süreç izleme ve performans takibi ihtiyaçlarına, şirket bütününde cevap verebilecek bir uygulamayı kullanma kararı aldı ve  Software AG’nin ARIS ürününü tercih etti.

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almıştır ve 25 yılı geride bırakmıştır.

1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.
Süreçlerin sistematik olarak tanımlanması ve iyileştirilmesine büyük önem veren BRİSA, süreçlerin izlenebilmesi, performanslarının takibi ve iyileştirme alanlarının tespiti kritik bir süreç olarak dikkat çekiyor. Şirket, bu alandaki kabiliyetlerini, şirketin bütünündeki ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünler ile desteklemek için Süreç Zekası çözümünü kullanmaya karar verdi ve bu karar doğrultusunda Software AG’nin ARIS ürününü tercih etti.

İş Süreçleri Yönetimi uygulaması Aris ile Değişimi Yönetiyoruz

BRİSA Süreç Yönetimi Yöneticisi İlker Şahin, ARIS’in tercih edilme nedenlerini şöyle açıklıyor: “İş Süreçleri yönetiminden BRİSA’nın beklentilerini analiz ettiğimizde, en yüksek öneme sahip iki konu belirledik: Süreçlerdeki iyileştirme alanlarını tespit etmek ve süreçlerdeki değişimleri yönetmek. Bu iki önceliğe cevap veren güçlü çözümlerinden dolayı Software AG ve ARIS’i seçtik.”

ARIS’in Business Designer, Business Architect-Governance-Publisher-PPM platformlarının kullanıldığı uygulamanın ilk adımı, BRİSA’nın iş süreçleri yönetimi stratejisini ve standartlarını oluşturmaktı. Modellemelerin yapılabildiği platform ortalama 2 ay içerisinde kullanıma girdi ve bütün çalışanlar ile paylaşılabilecek seviyeye gelmesi yaklaşık 1 yıl sürdü. ARIS PPM uygulamasına başlandıktan sonra da yaklaşık 4 ay içerisinde BRİSA, ilgili süreç performanslarını raporlayabilir seviyeye ulaştı.

ARIS – Bütün Çalışanların Ulaşabildiği Bir Platform

BRİSA Süreç Yönetimi Yöneticisi İlker Şahin, Software AG’nin ARIS çözümü sayesinde öncelikle süreçlerin, bütün çalışanların ulaşabileceği bir platform (BRİSA Süreç Evi) üzerine taşındığını belirtiyor.

Şahin, projeyle elde edilen faydaları ise şöyle özetliyor: “Böylece hem süreçlerimizin şeffaflığını ve kolay ulaşılabilirliğini sağlamış hem de uzun vadede kurumsal hafızanın korunması için önemli bir adım atmış olduk. Süreçlerdeki iyileştirme alanlarından da, elde ettiğimiz bulguların sonucuna göre çevrim sürelerinin kısaltılması, hataların azaltılması ya da müşteri şikayetlerinin azaltılması gibi kazanımlar sağlamayı amaçlıyoruz.”

Büyümesini ve gelişimini, gerekli gördüğü yatırımlar ile desteklemeye devam eden BRISA, ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri ve çözümleri her zaman değerlendirmeye hazır durumda bulunuyor.

Brisa hakkında:

Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” bu anlamda ön plana çıkan projeler arasında yer almaktadır.

“Yolculuğunuzun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Brisa, bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü hızla devam ettirmektedir. Brisa, sürdürülebilirlik vizyonundan aldığı ilham ve inovasyon anlayışıyla, fosil yakıt kullanmadan yalnızca güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse”ın dünya çevresinde yaptığı yolculuğun Türkiye Resmi Partneri olmuştur.

2015 yılında “Türkiye’nin lastik markası” Lassa’nın 41’inci yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, Energizer akü markası, OtoPratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, Lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı internet sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi, Probox ve Bridgestone Box mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmeti ile Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.

Filed in: ARISDİJİTAL İŞ PLATFORMUİş & BT TransformasyonuSüreç Mükemmelliği Tags: Arisİş Süreçleri Yönetimiİş ZekasıPPM

Aris ile Risk ve Uyum Yönetimi

ARIS ile Kurumsal Yönetim, Risk ve Uyum Yönetimi(GRC)  

Büyüyen regülasyon ortamı, iş ve süreçlerin pazardaki ve regülasyonlardaki değişikliklerden direkt etkilenmesi ve daha da karmaşıklaşması, kurumların kontrollü olmaya odaklamıştır. Şirketlerin kontrolde olduklarını destekleyecek süreçler hızlıca tasarlanmakta ve uygulanmaktadır.  Ancak çok fazla kontrole odaklanmak insanları gerçekte odaklanmaları gereken işlerini olumsuz etkiler.  

Software AG’nin ARIS Kurumsal Yönetişim, Risk ve Uyum (Governance, Risk and Compliance-GRC) yönetimi platformu şirketlerin gerçek dijital kurumlara dönüşmesini sağlar. Risklerin azalması sağlanırken şirketin etkin bir şekilde çalışması devam eder.

GRC, iş performansı ile risk & uyum performansı arasındaki dengeyi sağlamakla ilgilidir. Süreç mükemmelliği, kurumsal stratejinin hedeflere ve kritik performans göstergelerine (KPI) dönüştürülürken kurumun bu hedeflerine ulaşmasını engelleyen risklerin aktif olarak yönetilmesi ile sağlanabilir. Yöneticilerin doğru karar alabilmeleri için hem iş performansı hem de risk görünürlüğü açılarına ihtiyaçları vardır.

GRC bir platform olduğu kadar, bir süreçtir de. Maksimum kontrol, açıklık, basitlik ve etkinlik için bütün risk yönetimi ve uyumla ilgili konular entegre merkezi ARIS havuzu içerisinde yürütülür.

 

ARIS GRC’nin faydaları/özellikleri

 • Güven ile uyumun sağlanması
  • Risklerin kabul edilebilirlik seviyelerinin ve kontrollerinin tanımlanması
  • Organizasyonun hedef ve kuralları ile hızalanması
  • İş ve kontrol departmanları arasındaki çatışmanın azalması
 • İş çevikliğinin artırılması
  • Uyuşmazlığın temel nedenleri tanımlanarak daha hızlı aksiyon alma
 • Yeni regulasyonlara daha hızlı adaptasyon
  • Kanunlar ve regülasyonlar kontrol gereksinimlerine ayrılarak daha kolay uygulama.
  • Regulasyon değişimlerine kolay ve hızlı adaptasyon
 • Risklerin tanımlanması ve azalması
  • Risklerin tanımlanmasını ve dokümante edilmesi
  • Risklerin finansal etkilerinin ve olasılıklarının değerlendirilmesi
  • Risklerin minimize edecek ölçümlerin tanımlanmasını
 • Önceden tanımlı skorlar ile anket yönetimi
  • Periyodik ya da tek seferlik anketlerin yapılması(Risklerin  tanımlaması, iş etki analizlerinin yapılması gibi)
 • Risk limitlerinin analizi
  • Tanımlanmış süreç zincirleri boyunca risk olayları simülasyonunun yapılması
  • İş süreçleri, ris ve kontroller arasındaki ilişkinin analiz edilmesi
  • Risk olasılıkları ve zarar dağılımlarını tanımlamak için istatistiksel metodların kullanılması
  • Detaylı olarak risk senaryolarının tanımlanması ve analiz edilmesi
 • Kompleksliğin azalması
  • Bütün düzenleyici taleplerin bir yaklaşıma e iç kontrol sistemine entegre edilmesi
  • Geliştirme başlatmak için iç kontrol sisteminde tanımlanan problemler ve zayıf noktalar için bulguların yaratılması
  • 2 aşamalı bulgu yönetimi iş akışı ile aksiyonların takibi
 • İzleme ve raporlamanın geliştirilmesi
  • Tanımlanmış bütün risk ve uyum alanları için entegre platform kullanılarak GRC süreçlerini izleme
 • Denetimin kolaylaşması
  • Denetimle ilgili görevlerin takvimlendirilmesi ve zaman yönetimi ve raporlama aktivitelerinin desteklenmesi
  • Denetim maliyetinin azalması
  • Süreç dokümanlarının tekrar kullanılabilmesi
 • Kurum politikalarının kurulması
  • Kurum yönetmeliğinin yayınlanması ve ilgili paydaşlardan yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin onayların alınması
 • Gerçek veriyi gerçek zamanda kullanma
  • Operasyonel süreçlerin sürekli olarak izlenmesi ve gerekli durumlarda testlerin, risk değerlendirmelerin veya bulguların tetiklenmesi
  • Reaktif olmak yerine proaktif olma

 

ARIS ile Risk ve Uyum Yönetimi ~ GRC
Büyüyen regülasyon ortamı, iş ve süreçlerin pazar ve regülasyonlardaki değişikliklerden direkt etkilenmesi, daha da karmaşıklaşması, kurumları kontrollü olmaya odaklamıştır. Şirketlerin kontrolde olduklarını destekleyecek süreçler hızlıca tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Ancak çok fazla kontrole odaklanmak insanların gerçekte odaklanmaları gereken işlerini olumsuz etkiler.
ARIS Süreç Yönetimi - Process Governance
Dünya klasmanında süreçler, dünya standartlarında yönetim ister. Çok hızlı değişim gösteren dış çevreye ayak uydurabilmek için şirketlerin politika, prosedür ve iş modeli çok hızlı değişim gösterebilmektedir.
ARIS User Group Seminerimiz 13 Kasım'da
Consulta iş ortaklarından Software AG’nin her sene, EMEA ülkelerinde gerçekleştirdiği “ARIS User Group” seminerlerinin Türkiye'deki ayağı, 13 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Zincirlikuyu Avantgarde Oteli'nde yer alacaktır.
ARIS User Day 13 Kasım'da Gerçekleşti
Consulta Yönetim Danışmanlığı ve Software AG Türkiye tarafından 13 Kasım'da Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ARIS Kullanıcı Günü Konferansı’nda (ARIS User Day) Türkiye’de ve dünyada dijital dönüşüm & süreç modelleme platformu ARIS’e dair kullanıcı deneyimleri masaya yatırıldı.