Gelecekteki Tehlike
Teknolojinin hızlı gelişimi​ ve yükselişi insanlık için tehlikeli olabilecek yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir.

​Yakın gelecekte, kurumlarda ihtiyacı karşılayabilen, insan emeğinin yerini alabilen ve kullandığı yapay zeka sayesinde hızlı öğrenip gelişebilen robotların yerimizi alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Büyük ölçekli firmalar, insan zekasının çok üzerinde üretme yeteneğine sahip olan bu robotlara, çoktan iş gücünü teslim etmeye başladılar bile.

İnsan iletişimine gerek olmayan, yetenek gerektirmeyen  ve sürekli tekrar eden rutin işlerde bizlerden çok daha başarılı ve verimli oldukları inkar edilemez bir gerçek olan bu robotların​; bizlerin yaptığı işleri hiç mızmızlanmadan çok daha düşük maliyetlerle, hızlı ve hatasız bir şekilde yapabildiği gerçektir​. Çinli bir firma, dünyanın ilk insansız faaliyet gösteren fabrikasını kurdu. Fabrikada tüm işler bilgisayarlar tarafından kontrol edilen robotlar, nümerik kontrollü işleme makineleri, insansız sevkiyat kamyonları ve otomasyonlu depolama ekipmanları tarafından gerçekleştiriliyor. İnsan zekasını yapay zekadan  ve robotlardan ayıran, ​sadece insanlığa  has olan; vicdan, sevgi, korku, endişe, kıskançlık ,hayatta kalma iç güdüsü gibi duygulardan yoksun olan otomatlar, şuan için bu kavramlardan ne kadar uzak gözükseler de bilim insanları, nöroloji ve psikiyatri gibi bilimlerden faydalanarak, yapay sinir hücreleri ve nöronlar yaratıp, yapay zekayı istenilen seviyeye getirmeye çok yakınlar​..

 

Tüm bu  eksikliklere rağmen robot kullanım yelpazesi her geçen gün genişlemektedir. Tıp  alanında ,doktora gereksinim duymadan MR çıktılarını analiz edip, tanı koyabilen, veri çıktılarını işleyip, değerlendirebilen robotlar günümüzde istihdam edilebiliyor durumdadırlar. Japonya’ da bir banka tarafından devreye alınan 19 dilde konuşma yeteneğine sahip robotar, şubelere gelen müşterileri karşılamakta ve birçok hizmeti banka personeline ihtiyaç duymadan müşterilerine sunabilmektedirler.

Sonuç olarak her ne kadar gelişen teknoloji ve değişen koşullar insanlık için yeni iş alanları ve ​yeni fırsatlar yaratacak olsa da, yakın gelecekte bir çok iş kolunun yapay zeka ile donatılmış robotların tekelinde olacağı, ​bizler ile onlar arasındaki rekabetin daha karışık bir hale geleceği gerçeğiyle karşı karşıya kalmamızın kaçınılmaz bir gerçek olduğunun farkında olup, onları rakip olarak görmekten ziyade nasıl bir arada çalışabileceğimize odaklanmamız dünyamız için çok daha hayırlı olacaktır.